2012-02-15 02:28:12

KAKO PRIPREMITI DIJETE ZA “ŠKOLU U PRIRODI” ?

               Ovo biste svakako trebali pročitati ako ste roditelj djeteta trećeg ili četvrtog razreda jer je upravo to period kad djeca po prvi puta kreću u “školu u prirodi”.To je,naime,stručno organizirana nastava u prirodi,na terenu kojoj prethode razne pripreme. Jedna od priprema je ona od strane učiteljica koja trebaju napraviti izvedbeni plan i program rada za tih 5-6 dana koji je ustvari sastavni dio Godišnjeg plana i programa za određeni razred ali je prilagođen izvođenju “na terenu”.
            Takvi prostori nemaju klasične učionice jer se zapravo veći dio odvija na “otvorenom”.Djeca uče promatrajući,uočavajući,opisujući promjene u prirodi. Ovakav oblik rada ima velike prednosti u odnosu na klasičnu svakodnevnu nastavu. I ne samo iz obrazovnih razloga,ovakav zajednički boravak u skupini vršnjaka može se smatrati malom “životnom školom” za svako dijete.Ali i učiteljicu. Prilika je to za bolje upoznavanje djece i pravilnije pedagoško djelovanje u različitim situacijama.
                  Djeca različito reagiraju na odvajanje od roditelja tih tjedan dana. Ima djece koja su naučena boraviti kod djeda i bake ili rodbine veći broj dana, bar ljeti ili zimi,i ne doživljavaju teško ovaj “tjedni rastanak”.No,ima djece koja po prvi puta odlaze od kuće bez pratnje roditelja.Tu je potrebna daleko veća psihička priprema koju treba obaviti roditelj sa svojim djetetom. Što je još potrebno? Pripremiti dijete za samostalni život tih tjedan dana,što uključuje brigu o svojim stvarima, higijeni, novcu i poštivanju pravila koja vrijede za kolektiv. Djetetu je također potrebno objasniti na koji način će komunicirati s roditeljem, telefonom ili mobitelom, u koje doba dana. Takve kontakte je potrebno dogovoriti u suglasju s učiteljicom obzirom na ritam dana i obveze. Poželjno je zajedno s djetetom spremiti putnu torbu sa stvarima kako bi dijete točno znalo što ima jer jedino tako može raspolagati odjećom i donjim rubljem kroz te dane. Isto tako,ako dijete ne prepoznaje svoje stvari,potrebno ih je označiti.
                 Nadalje,kod davanja određene količine novca, potrebno se dogovoriti s učiteljicom radi limita u okviru potreba ali i s djetetom o načinu raspodjele novca kroz više dana.Bilo bi dobro uputiti dijete na koje suvenire se “isplati” trošiti a na koje ne.
Poželjno je dijete pripremite za slučaj da mu se dogodi nezgoda bilo koje vrste, jedina prava uputa je da se obrati učiteljici bez okolišanja ma kako nelagodna stvar bila u pitanju. Isto tako,ako dijete ima neku teškoću za koju znate samo vi, recite učiteljici i pripremite je za takvu situaciju. Ako pak dijete pije lijekove,ili je alergično na neke tvari,potrebno je da učiteljica to zna.
                 Za sam početak putovanja,spriječite popratne pojave na putu i dajte vašem mališanu tabletu protiv povraćanja. I ne slutite koliko ćete time svima putovanje učiniti ugodnijim a samim time i početak TJEDNE AVANTURE.Ne brinite,s učiteljicom je vaše dijete sigurno,a vratit će se zadovoljno.

 

POPIS STVARI

1. PUTNA TORBA  s natpisom IME I PREZIME, NAZIV ŠKOLE, BR.TELEFONA, stavlja se u bunker autobusa, a u njoj se nalazi:

ODJEĆA: trenirka, majica dugih rukava, nekoliko majica kratkih rukava, kratke hlačice,hlače ili suknja, pidžama, dva velika ručnika, nekoliko gaćica, potkošulja i čarapa, kupaći kostim ili gaćice (dječaci ) i kapa sa šiltom

OBUĆA: natikače, sandale ili cipele, tenisice

OSTALO: kabanica ili kišobran, pribor za osobnu higijenu (češalj, sapun, pasta i četkica za zube, mali šampon ), krema za sunčanje, pernica i bilježnica

2. RUKSAK – ide u autobus – sendviči za put, voda ili sok, ljuti bomboni ili žvake, slane grickalice , jabuka…– ne nositi kekse, čokoladu , colu i slično – da ne bi bilo povraćanja i mučnine

3. MALA TORBICA ZA RAME ILI OKO POJASA

   - novčanik sa sitnim novce, u manjim novčanicama od 10,20 kn ,                                          -   100 kn možete dati učiteljici na čuvanje prije početka putovanja,   zdravstvena iskaznica, papirnate maramice, tablete protiv mučnine, komadić hansaplasta, telefonska kartica ili mobitel ( nije preporučljivo)

 

Potrebno je djecu uputiti na to da čuvaju svoje stvari, te da ne ostavljaju novac ili vrijedne stvari izvan nadzora, te da čuvaju inventar hotela i na drugim mjestima gdje će boraviti. Ne preporuča se nošenje mobitela jer djeca dosta vremena provode na kupanju i može se dogoditi da ga ne spreme na sigurno mjesto u sobi pa ga izgube ili ga ostave na vidnom mjestu i netko ga otuđi. Učiteljica ne odgovara ni za čiji mobitel.

 

Prilikom pakiranja stvari poželjno je da stvari budu u putnoj torbi na kojoj čitko piše ime i prezime, koja se sprema  u prtljažni prostor autobusa. U autobus unositi samo manji ruksak u kojem će biti: sok, sendvič, vokmen, karte i sl. U autobusu smeće tijekom vožnje ostavljati u svojoj torbi, da se ne bi stalno šetali, a kad stanemo baciti ga u koš. Autobus će dovoljno puta stajati radi obavljanja nužde i osvježenja.

 

Treba voditi računa o disciplini da bi se izbjegle eventualne nezgode na bazenu, povrede i slično.

 Djeca trebaju slušati upute svoje učiteljice i osoba iz agencije i hotela.

 


Osnovna škola dr. Ante Starčevića Zagreb