Green is cool, green is how we do!

Ukratko o projektu

Osnovna škola dr. Ante Starčevića započela je s provedbom svog drugog Erasmus+ projekt u okviru Ključne aktivnosti 1. Projekt nosi naziv Zeleno je fora, zeleno se mora! i provodit će se u trajanju od 15 mjeseci, odnosno od kolovoza 2023. do studenoga 2024. 

Koordinatorica projekta je učiteljica razredne nastave Sanja Župan, a projektni tim čini još 8 učitelja. 

Učitelji uključeni u projekt sudjelovat će na višednevnim stručnim edukacijama diljem Europe, a stečena znanja i iskustva prenijet će ostalim djelatnicima škole, učenicima i roditeljima, što će posredno pridonijeti motivaciji svih sudionika obrazovnog procesa za daljnji osobni rast i razvoj i profesionalni napredak.

Osim mobilnosti učitelja provest će se i jedna mobilnost učenika te posjet gosta predavača iz područja ekologije koji će održati predavanje za zaposlenike te dvije radionice za učenike.

Zašto smo se odlučili prijaviti?

Podatci iz 2022. godine pokazuju da Osnovna škola dr. Ante Starčević godišnje odvozi 36 300 litara kartona/papira, 31 900 litara plastike i 96 800 litara miješanog komunalnog otpada.

To ukupno ispada da trošimo 3174.17 eura godišnje na odvoz smeća!

Ponukani tim zaista velikim brojkama, počeli smo razmišljati može li se to kako smanjiti, odnosno povećati količina otpada koji se može reciklirati, a smanjiti količina miješanog komunalnog otpada.

Inicijalne ankete

Borbu protiv smeća započeli smo provođenjem inicijalnih anketa.

Prva anketa - iz područja recikliranja i ekološke osviještenosti za učenike i djelatnike Škole provedena na uzorku od 412 učenika i djelatnika.

Druga anketa - povezana uz mobilnost od kuće do radnog mjesta (za djelatnike Škole) u kojoj su sudjelovala 44 djelatnika.

Rezultati prve ankete pokazali su da velika većina naših učenika i djelatnika odvaja kod kuće otpad, čak 97% njih. Međutim isti postotak njih smatra da bi više reciklirali ukoliko bi se spremnici za recikliranje nalazili na više lokacija u školi i oko nje. Najveći broj ispitanika naveo je da u školi i oko nje nedostaju spremnici za biootpad (236), plastiku (222), staklo (202), tekstil (181) i baterije(165). Najmanje ispitanika potrebnim smatra spremnike za papir, ukupno njih 62, budući da se oni već nalaze u većini učionica.

S obzirom da su rezultati druge ankete pokazali kako više od polovine djelatnika na posao putuje osobnim automobilom, a čak više od 30% njih živi u prostoru koji je od škole udaljen manje od 5 kilometara, također se pokazala i velika potreba o osvještavanju važnosti korištenja ekoloških oblika mobilnosti

Ciljevi projekta

Cilj 1

Omogućiti učenicima da steknu kvalitetna znanja o recikliranju i motivirati ih da ih primjenjuju u svakodnevnom životu te utjecati na djelatnike škole da se poveća zelena mobilnost unutar ustanove.

Cilj 2

Kroz povećanje kvalitete IKT kompetencija učitelja za podučavanje održivog razvoja učenicima približiti modernije načine za podučavanje, a djelatnicima pružiti bolje IKT obrazovanje.